Systemy suchej zabudowy wnętrz – przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych stosowane są coraz częściej zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i w administracyjno-biurowym oraz w halach przemysłowych. Zdobyły sobie tak dużą popularność przez to, że ich montaż jest łatwy, nie ma mokrych prac murarskich i tynkarskich, powierzchnie ścian są idealnie gładkie. Do zalet systemów suchej zabudowy należą: elastyczność kształtowania wnętrza,
przy zmianie funkcji pomieszczeń bardzo łatwo i szybko można za pomocą ścian działowych z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych zmienić rozplanowanie przestrzeni lokalu.
Zalety suchej zabudowy to przede wszystkim: obniżenie kosztów budowy, prosty montaż instalacji sanitarnych i elektrycznych, dobra izolacyjność cieplna, dobra izolacyjność akustyczna, ochrona przeciwpożarowa, zapewniają komfort wilgotnościowy w pomieszczeniu, idealnie gładka powierzchnia ścian.
Płyty gipsowo-kartonowe składają się z rdzenia gipsowego oklejonego z obu stron kartonem, produkowane są w różnych wersjach – wybór wariantu zależy od ich zastosowania w pomieszczeniu.
Zwykła płyta gipsowo-kartonowa – ma szary kolor kartonu, jej szerokość jest standardowa i wynosi 1200 mm, grubość może być różna (9,5-12,5 mm), długość również (2500-3000 mm), stosowane są w pomieszczeniach o wilgotności do 70%, a więc nie nadają się do łazienek, pralni, kuchni.
Wodoodporna płyta gipsowo-kartonowa – pokryta jest kartonem w kolorze zielonym, wymiary ma takie same jak zwykła płyta, jest nasączona środkiem hydrofobowym, przez co nadaje się do pomieszczeń o wilgotności do 85% (wilgotność ta może się jednak utrzymywać nie dłużej niż 10 godzin).
Ogniochronna płyta gipsowo-kartonowa – rdzeń płyty posiada wtopioną siatkę z włókna szklanego lub jest wzmocniony drobnym włóknem szklanym, w czasie pożaru zapobiega to rozsypaniu całej płyty. O ognioodporności decyduje cała konstrukcja ściany, łącznie z profilami stalowymi, ściana taka powinna wytrzymać przez 2 godziny w stanie nienaruszonym.
Płyta ognioodporna i wodoodporna – jest nasączona środkiem hydrofobowym i posiada rdzeń wzmocniony siatką z włókna szklanego.
Płyta biała – posiada karton zagruntowany fabrycznie, można ją od razu po położeniu i zaszpachlowaniu połączen malować.
Płyta mała – jest to płyta zwykła, wodoodporna lub ognioodporna różniąca się od standardowej jedynie mniejszym wymiarem, ma długość 130-240 cm, szerokość 60-90 cm. Jest przez to łatwiejsza w transporcie.
Płyta gipsowo-włóknowa – nie ma okleiny kartonowej, wykonana jest z masy gipsowej wymieszanej z włóknami celulozowymi i sprasowanej pod ciśnieniem. Jest twarda, odporna na wilgoć i ogień, jest mocniejsza od płyty gipsowo-kartonowej, nie wymaga gruntowania przed malowaniem, może być stosowana na warstwę zewnętrzną ścian w domach szkieletowych, wymaga jednak osłony tej ściany np. sidingiem.
Akcesoria dodatkowe
Do poprawnego wykonania zabudowy lub okładziny z płyt gipsowo-kartonowych niezbędny jest szereg dodatkowych materiałów: profile, kleje, wkręty, grunty, masy szpachlowe, siatki wzmacniające, etc.
Podstawowe elementy profili to:
Dla ścianek działowych:
profil U – profil do zamocowania w podłodze, w suficie, w niego wstawia się pionowy profil C,
profil C – są to słupki, które ustawia się pionowo w ścianie działowej,
profil UA – profil ościeżnicowy służy do wykonania otworu w ścianie, jest mocniejszy od profilu C.
Dla sufitów podwieszanych:
profil CD – podstawowy profil konstrukcyjny,
profil UD – profil przyścienny,
uchwyty ES – montuje się za ich pomocą konstrukcję sufitu do stropu,
wieszaki.
Do okładzin ściany:
stosuje się profile sufitowe CD i UD oraz uchwyty ES.