Świetliki i klapy dymowe

Urządzenie zaprojektowane do usuwania dymu i ciepła poza budynek powstałych na skutek pożaru nazywane są klapą dymową.

Klapa dymowa to urządzenie przeznaczone do grawitacyjnego odprowadzania gazowych produktów spalania oraz ciepła powstającego podczas pożaru. Klapa dymowa może być także wykorzystana do doświetlania pomieszczeń służąca jako świetlik oraz ich przewietrzania. Klapy dymowe należy montować na elementach konstrukcyjnych dachu, takich jak: płatwie, cokoły żelbetowe, płyty warstwowe, blachy stanowiące część nośną przekrycia dachu, zapewniających stabilne podparcie i przenoszenie sił z klapy na konstrukcję dachu.

Klapa dymowa składa się z części stałej – podstawy, części ruchomej – skrzydła oraz mechanizmu otwierającego – napędu pneumatycznego lub elektrycznego. W naszej ofercie dostępne są klapy dymowe jedno- lub dwuskrzydłowe, na podstawach prostych i skośnych, w szerokim zakresie wymiarów światła otworu i wysokości podstawy.

Podstawa klapy i skrzydło wykonywane może być ze stali, aluminium lub tworzyw sztucznych a wypełnienie najczęściej z poliwęglanu. Podstawy klap przystosowane są do wykonania obróbek dekarskich papą, membraną PVC lub blachą.

Nie można zapomnieć, że sposób montażu klapy powinien zapewnić szczelność pokrycia dachowego, a także nie może naruszać jego izolacyjności termicznej poza ustalone granice.

Należy pamiętać aby nie montować klap na obszarach dachu, na którym mogą powstawać obszary nadciśnienia z uwagi na kształt i lokalizację (np. w pobliżu ściany budynku wyższego).

Kontakt

Webb Blachy SC
1 Maja 35E, 71-627 Szczecin
tel. (91) 455-82-55
tel. (91) 812-23-62
tel. kom. 507-124-121
faks (91) 455-82-55
e-mail: webb@webb.com.pl